Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Özellikle son 20 yılda, yoga yapanların sayısında önemli bir artış oldu. Araştırmaların artmasıyla yoganın faydaları herkes tarafından benimsendi, tıp uzmanları ve ünlüler de yogayı desteklemeye ve tavsiye etmeye başladı.

Yoga nedir?

Yoganın faydalarına geçmeden önce, yoganın gerçekte ne olduğunu anlamak önemlidir. Birçok kişi eski bir eğitim metodu veya zorlu pozisyonlarla egzersiz olarak tanımlamaktadır. Yoganın kelime anlamı birliktir. Vücut, zihin ve ruhu farklı vücut duruşları, meditasyon ve kontrollü nefes egzersizleriyle birbirine bağlayan bir uygulamadır.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga, sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu etkileyen sayısız faydaya sahiptir.

Yoganın yaptığı ilk şey kan dolaşımını iyileştirmektir. Bu, vücuda oksijen ve besin maddelerinin daha iyi taşınması anlamına gelir. Geliştirilmiş kan dolaşımı, aynı zamanda daha sağlıklı organlar, normal tansiyon ve daha parlak bir cilt anlamına gelir. Düzenli yoga yapmanın sindirim sistemini iyileştirdiğini ve hazımsızlık, şişkinlik gibi problemleri ortadan kaldırdığını da söylemek de mümkün. Yoga, vücudunuzun her hücresini iyileştirmeye çalıştığı için bağışıklık sisteminizin kuvvetlendiğini ve hastalıklara karşı çok daha dirençli olduğunuzu da görebilirsiniz. İdeal kilonuza ulaşıp, bunu korumanıza yardımcı olacağını ve ağrı eşiğinizi yükselteceğinizi de söyleyebiliriz.

Yoga, toksinleri ve serbest radikalleri ortadan kaldırarak detoks yapmanıza yardım eder. Bu da yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Yoga ayrıca yaşlanmayı geciktirmek için önemli bir faktör olan stresi de azaltır. Kendinizi iyi ve dinç hissetmenize sebep olur. Vücudunuzun ağırlığı ile yapacağınız bir egzersiz olduğu için güçlendiğinizi ve duruş bozukluklarınız varsa düzeldiğini de göreceksiniz. Nefes alış verişinizi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrendiğinizde günlük hayatınızda da bir şeylere odaklanmanızın ne kadar kolaylaştığına şaşıracaksınız.

Yoganın faydaları bunlarla da sınırlı değil. Yoga yapmaya başladığınızda, vücudunuzun bu egzersizden sonra yorgun değil enerji dolu olacağına emin olabilirsiniz. Zihninizi boşaltıp kendinize odaklanmak kaygılarınızla baş edebilmenizi, negatif duygulardan arınmanızı, kendinizle daha barışık olmanızı sağlayacağı için özellikle depresyonla mücadele edenler için harika bir yöntem. Kendinize veya başkalarına öfke duyuyorsanız bunu kabullenip yenmenin o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. 8 hafta düzenli yoga yaptığınızda ne kadar yol kat ettiğinize, sosyal becerilerinizin geliştiğine ve sahip olduğunuz motivasyona inanamayacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ