Neden yeşil çay tüketmeliyiz?

Neden yeşil çay tüketmeliyiz?

Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan, dünyanın en sağlıklı içeceği olarak nitelendirilen ve Çinlilerin uzun yaşam sırrı olarak bilinen yeşil çay , son yıllarda özellikle sağlıklı yaşamak isteyenlerin yeni gözdesi.

Poşet çay olarak tüketebileceğiniz gibi, yapraklarını demleyerek de hazırlayabileceğiniz yeşil çayın bilinen birçok faydası var.

  1. Kanser riskini azaltıyor!

Yeşil çayın bileşenleri kanser hücre çoğalmasını önler ve hatta iyileşmeyi hızlandırabilir. Yapılan çalışmalara göre akciğer kanseri, cilt, göğüs, karaciğer, kolon ve pankreas dahil birçok kanser türünü önlediği biliniyor.

  1. Kalp sağlığını korumanıza yardımcı olur!

Araştırmalar, düzenli yeşil çayı tüketenlerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranının %31 daha az olduğunu gösteriyor. Ayrıca yeşil çay kötü kolesterol seviyesini düşürmekte de etkili.

  1. Tansiyonu düşürür!

Düzenli yeşil çay tüketiminin tansiyonu normal düzeyde tutmaya yardımcı olduğu biliniyor.

  1. Tip II Diyabet riskini azaltıyor!

Araştırmalar düzenli yeşil çay tüketenlerin bu hastalığa yakalanma oranının tüketmeyenlere oranla daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca diyabet hastaları kan şekeri seviyelerini düzenlemek için doktorlarına danışarak tüketebilirler.

  1. Kilo kaybını hızlandırıyor!

Yeşil çaydaki bazı aktif bileşikler yağ yakımının hızlanmasını sağlar. İçerdiği antioksidanla metabolizma hızını da arttıran yeşil çay, düzenli egzersizle beraber kısa sürede formunuza kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Bunların yanı sıra yeşil çayın koyu göz altı halkalarının azalmasına, kronik yorgunluğun azalmasına, kemik iltihabının tedavisi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve saçların daha hızlı, güçlü uzaması gibi onlarca faydaya sahip. Günde 1-2 fincandan fazlasının tüketilmesi ise istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hamile veya emziren kadınların veya çeşitli sağlık sorunlarına sahip olanların ise mutlaka doktorlarına danışarak tüketmesini öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ