Uykuda Konuşmak, Sebepleri ve Tedavileri

Uykuda Konuşmak, Sebepleri ve Tedavileri

Uykuda konuşmak, çoğumuzun başına gelen ya da en azından bir kere tanık olduğumuz şeylerden biri. Uyku konuşmalarının sebepleri, türleri ve çözümlerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Uykuda Konuşmak Nedir?

Uykuda konuşmak, kişinin derin uykuda olduğu sürece genellikle kendi kendine yaptığı konuşma eylemidir. Zaman zaman başka biriyle konuşma halinde de olabilir. Genellikle 30 saniyeden fazla sürmez. Çok nadir olarak uyku boyunca birkaç sefer olduğu görülmüştür. Genellikle fısıldama şeklinde olur, kelimeler net seçilemez. Yine nadir olarak bağırarak konuşan insanlar da gözlemlenmiştir. Konuşmalar bazen anlamsız kelimelerden de oluşabilir.

Birçok insan uykusunda konuşur. 3-10 yaş arası çocukların yarısı uykularında konuşurken, yetişkinlerin sadece %5’inde bu durum var. 2004’te yapılan bir anket sonucuna göre her 10 gençten 1’i haftada birkaç gece uykusunda konuşuyor. Uzmanlar, kadınlar ve erkekler arasında eşit gözüken bu durumun, genetik olduğunu düşünse de bu henüz kanıtlanmış bir bilgi değil.

Uykuda Konuşmanın Sebepleri

Uykuda konuşmanın gördüğünüz rüyalar ile ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzmanlar, uyku konuşmalarının rüya ile bağlantılı olup olmadığı konusunda henüz ortak bir karara varamadı. Uykuda konuşma, çoğu zaman kendiliğinden, herhangi bir zamanda gerçekleşebilir ve çoğu zaman zararsızdır. Fakat bu durum çok sık yaşanıyor ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa, ciddi bir uyku bozukluğu veya sağlığınızda bir bozulmanın habercisi olabilir. Uykuda konuşmaya sebep olabilecek diğer etmenler ilaçlar, stres, yüksek ateş, psikolojik rahatsızlıklar ve madde bağımlılığıdır.

Uykuda Konuşma Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer uykunuzda konuşmanıza çığlıklar, ağlamalar ve şiddet içeren eylemler eklenirse bir uzmana görünmenizde fayda var. Uzman, uykunuzda ne zamandır konuştuğunuzu bilmek isteyecektir. Bu konuda odanızı paylaştığınız kişiden yardım istemekte fayda var. Bu durum çocukluğunuzdan beri devam ediyor olabilir. Uykuda konuşmaya başka uyku bozuklukları da eşlik ediyorsa, doktorunuz uykunuzun izlenmesini veya uyku kayıtları isteyebilir. Stesten kaçınmak, yeterli ve kaliteli uyumak uykuda konuşmayı da azaltabilir. Uyku günlüğü tutmak da bu konuda faydalı olacaktır. 2 hafta boyunca uyumadan önce ve uyandıktan sonra nasıl hissettiğiniz, hangi saatlerde uyuduğunuz, aldığınız ilaçlar ve saatleri, içtiğiniz kafeinli ve alkollü içecekler ve yaptığınız egzersizleri not etmeniz doktorunuzun da işini kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ