Siyah Nokta Derdine Son Verin!

Siyah Nokta Derdine Son Verin!

Siyah nokta olarak adlandırdığımız ve ciltte siyah birer nokta halinde beliren lekeler; cildin olduğundan daha mat, cansız ve sağlıksız görünmesine yol açıyor. İşlem uygulanmayan ve tedavi edilmeyen siyah noktalar, bene ya da sivilceye dönüşüp daha ciddi boyutlara gelebiliyor.

Siyah Nokta Nedir?

Derinin alt katmanında salgılanan yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kir ile birleşmesi sonucunda meydana gelen siyah noktalar; yağ miktarının artması ve bu sebeple gözeneklerin tıkanması sonucunda belirginleşerek ciltte istenmeyen bir görünüm oluşturur. Genel olarak burun, çene, alın ve yanakta oluşan siyah noktalar; müdahale edilmemesi durumunda çoğalabilir ve sivilce gibi cilt sorunlarına dönüşebilir.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Cildin yeteri kadar temizlenememesi durumunda yaygınlaşan, güneş ışınları ile çoğalabilen siyah noktalara sebep olarak; ergenlik döneminde artış gösteren yağ bezleri, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak, hormon değişimleri, yanlış beslenme alışkanlıkları, yeteri kadar cilt bakımı yapmamak ve cilt ile uyumlu olmayan ürünler kullanmak gösterilebilir.

Siyah Noktaları Temizlemek

Siyah noktaları temizlemek için kullanılan birçok yöntem bulunuyor. Fakat bilmeniz gerekir ki henüz meydana gelmeyen siyah noktaları önlemek, onları gidermekten çok daha kolay ve zahmetsizdir. Düzenli bir şekilde yapılan bakım, cilde uygun ürünler kullanmak ve dikkatli beslenmek; siyah noktaları önlemek için önemlidir.

Henüz ciddi boyutlara ulaşmayan siyah noktaları temizlemek için siyah nokta bantları, tanecikli ya da soyulabilen peelingler ve evde hazırlanabilecek olan maskeler yeterlidir. Fakat yayılan, çoğalan siyah noktalar için uzman yardımı ve uzman doğrultusunda bir tedavi gerekebilir.

Evde Hazırlayabileceğiniz Maskeler

  • Portakal kabuğunu birkaç gün güneşte bırakıp kurumasını bekleyin. Kurumuş olan portakal kabuğunu rendeleyerek toz haline getirin. Kurutma işlemi için mikro dalgayı da kullanabilirsiniz. Daha sonra rendeleyerek elde ettiğiniz tozu, gülsuyu ile karıştırarak hamur haline getirin. Oluşturduğunuz karışımı siyah noktalarınızın üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra nemli elleriniz ile bölgeye masaj yapıp, soğuk su ile yıkayın.
  • Mercimeği robotta toz haline getirin. Elde ettiğiniz tozdan bir yemek kaşığı alarak içerisine bir çay kaşığı nohut tozu ve bir tutam zerdeçal ekleyin. Biraz da su ekleyerek hamur kıvamına getirin. Siyah noktalarınızın üzerine uyguladığınız karışım kuruduktan sonra masaj yaparak cildinizden arındırın ve soğuk su ile yıkayın.
  • Yarım limonu alın ve içerisindeki parçaları çıkarıp ezerek bir tatlı kaşığı şeker ile karıştırın. Karışımı siyah noktalarınızın üzerine uyguladıktan sonra masaj yapın. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve birkaç saat boyunca yüzünüze sabun sürmeyin.

UYARI: Hassas bir cilde sahipseniz ya da yüzünüzde akne varsa bu yöntemi uygulamayın!

  • İki çubuk tarçını robottan geçirerek toz haline getirin. Bir yemek kaşığı tarçın tozuna biraz su ve birkaç damla zeytinyağı ekleyerek macun kıvamına getirin. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı siyah noktalarınızın üzerine uygulayın ve on beş dakika bekleyin. Masajla yedirdiğiniz karışımı soğuk su ile yıkayarak temizleyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ