Sirkenin Vücudumuza ve Sağlığımıza Faydaları

Sirkenin Vücudumuza ve Sağlığımıza Faydaları

Sirke, genelde salata ve soslarda yer bulsa da aslında bundan çok daha fazlasıdır. Tüm çeşitleri düşük kalorili ve zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bununla birlikte yaygın kanının aksine sirkenin vücudunuzu temizleme veya detoks yapma özelliği yoktur. Tabii ki, sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak vücudunuzu temizlemeye yardımcı olan organların sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Vücut Temizliği İçin Sirke Kullanmak

Balzamik, üzüm ve elma gibi farklı türde birçok sirke vardır. Özellikle elma sirkesinin vücuttaki toksinleri attığına inanılsa da bu doğru değil. Bunu öne süren sirke üreticileriydi fakat bir diyet dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir makaleye göre sirkenin veya başka bir gıdanın vücuttaki zararlı maddeleri temizlediği yönündeki inanışların hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamakta.

Sirkenin Faydaları

Sirke vücudunuzu temizlemese de, sağlık açısında bir çok yararı vardır. Özellikle elma ve üzüm başta olmak üzere tüm sirke çeşitleri antioksidanlar bakımından oldukça zengindir ve bu sayede bağışıklık sisteminin serbest radikallerin hasarına karşı geliştirmeye yardımcı olabilirler. Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, özellikle yemekten sonra tüketildiğinde kan şekeri artışını önleyebilir ve iştah kontrolünde yardımcı olabilir. Ek olarak, kan basıncını kontrol etmeye ve kolesterolü düşürmeye yardım ederek kalbinize fayda sağlamaktadır. Karaciğeriniz ve böbrekleriniz vücudunuzu doğal olarak temizler ve toksik maddeleri ter, idrar gibi yollarla dışarı atar. Bu iki organın sağlığını geliştiren bir diyet uygulayarak vücudunuzu zararlı maddelerden temizleyebilir ve koruyabilirsiniz. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi zengin besin öğeleri içeren ve daha az yağ, şeker ve tuz tüketimine dayanan diyetler bu konuda oldukça iyidir. Sirkeyi azar azar da olsa öğünlerinize eklemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Beslenmede Sirke

Beslenmenizde oldukça yararlıdır ve lezzet arttırıcı olarak da kullanılabilir. Örneğin yeşilliklerden oluşan bir salataya lezzet katmak için elma veya üzüm sirkesiyle bir salata sosu hazırlayabilirsiniz. Çok yönlü olan balzamik sirke yalnız yiyeceklerinize lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda tavuk, balık gibi proteinlerle de iyi uyum sağlar. Et ve tavuk gibi gıdaları marine etmek için de oldukça uygundur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ