Sigarayı Bırakmak Zor Ama İmkansız Değil!

Sigarayı Bırakmak Zor Ama İmkansız Değil!

Birçok kişi sigarayı bırakmayı defalarca kez denemektedir ve çoğu çekilme belirtileri yüzünden başarısız olmaktadır. Sigarayı bırakmak aynı zamanda ailenizin ve sevdiklerinizin desteğini gerektiren bir görevdir. Eğer bırakmak için bir sebebiniz veya planınız varsa bırakmak daha kolay olabilir. Sigarayı bırakmaya hazır olduğunuzu düşündüğünüzde planınızı uygulamaya koymak için atmanız gereken birkaç basit adım var.

Neden bırakmak istiyorsunuz?

Bırakmak istemenizin sebebi oldukça önemlidir. Eğer bir sebebiniz yoksa biraz düşünün. Daha sağlıklı olmak istemez misiniz? Para biriktirmek istemez misiniz? Çevrenizdeki insanları korumak ister misiniz? Hala emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun:

Sigarayı neden içiyorum?

Hani zamanlarda sigara içiyorum?

Sigara içmek sağlığımı nasıl etkiliyor?

Sigara içmeye devam edersem bana ve aileme ne olacak?

Sigarayı bıraktığım zaman hayatımda neler daha iyi olacak?

Tetikleyicilerinizi ve Arzularınızı Yönetmeyi Öğrenin

Tetikleyiciler, sizi sigara içme dürtüsüne iten belirli kişiler, yerler veya etkinliklerdir. Sigara içme tetikleyicilerini bilmek onlarla başa çıkmayı öğrenmenize yardımcı olabilir. Zaman zaman sigara içmeye karşı aşırı bir istek duyabilirsiniz. Eğer sabrederseniz bu sadece birkaç dakika sürecektir. Sigarayı bıraktığınız ilk haftalarda rahatsızlık hissetmeye başlayabilir ve yeniden başlamayı defalarca düşünebilirsiniz. Bunun nedeni çekilme. Uzun süre sigara içtiğinizde vücudunuz nikotine bağımlı oluyor ve nikotin alımı aniden durduğunda bu aşırı istek ortaya çıkıyor. Bu dönemde endişeli, sinirli ve huzursuz hissedebilir, konsantrasyon eksikliği yaşayabilir, iştahın açılması veya çok açılması gibi durumlarla karşılaşabilir ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Eğer gerçekten sigara içmeye karşı koyamıyorsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu nikotini nikotin bantları veya sakızlarıyla sağlayabilirsiniz. Bu yönteme nikotin değiştirme tedavisi denmektedir. Bu tedavide düşük dozda nikotin içeren ürünler kullanılmaktadır ve sigarada bulunan toksik maddeler yoktur. Tedavinin amacı nikotin yoksunluğu semptomlarını hafifleterek sigarayı bırakmak isteyen kişiye daha hafif bir geçiş dönemi yaşatmaktadır.

Sigarayı Bırakmak Konusunda Destek Alın

Sigarayı bırakmak, hayatınızdaki insanlar sizi desteklediğinde daha kolaydır. Bu konuda yardım istemekten çekinmeyin. Sigarayı bırakacağınızı başkalarına söylediğinizde bunu gerçekleştirmek için daha fazla çaba harcayacaksınız. Çevrenizdekileri bu konuda bilgilendirerek size sigara teklif edilmesini önleyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın ve sizi oyalayacak etkinliklerde bulunun. Destek, başarmanın anahtarlarından biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ