Saçları Her Gün Yıkamak Doğru mu?

Saçları Her Gün Yıkamak Doğru mu?

Saçlarınıza sürekli bakım yapıyor, en güzel hale getirmek istiyor olabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir şey var ki; saçları her gün yıkamak düşündüğünüz kadar doğru bir davranış olmayabilir. “Saçlarım daha temiz gözüksün, daha parlak olsun” diyerek, kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz.

En Doğru Saç Yıkama Aralığı

Arrojo Studio sahibi ve TLC What Not to Wear’ın eski stilisti Nick Arrojo, saçları her gün şampuanlayarak yıkama konusunda takıntılı olanların doğru yapmadığını söylüyor. Arrojo, en doğru saç yıkama aralığını şu şekilde açıklıyor: “Bazı insanların saçlarını her gün şampuanlama konusunda takıntılı olduğunu duyuyorum. Çünkü böyle yapmazlarsa kirli ve kokan saçlara mahkûm olacaklarını zannediyorlar. Ama saçlarınızı haftada 3 ya da 4 kere şampuanlamak yeter de artar bile.”

 • Saçlarınızı yıkama sıklığınız; etnik kökeninize, saç tipinize ve saç dokunuza göre değişkenlik gösterebilir.
 • Uzun, kalın telli, dalgalı ve çok fazla işleme maruz kalmış olan saçların dayanıklılığı daha fazla sürer. Bu yüzden üç ile beş gün ara ile yıkayabilirsiniz.
 • İnce telli saçlar, yıkandıktan sonraki birkaç günde cansızlaşabileceği için iki ya da üç gün ara ile yıkanabilir.
 • Saçlarınıza her gün işlem uygulamak, şekil vermek zararlıdır. Bu yüzden saçlarınızı yıkadıktan sonra kendi halinde bırakmalısınız.
 • Saçlarınız normalden daha fazla yağlanıyor ise her gün şampuanlamanız normal karşılanabilir. Fakat bilmeniz gerekir ki saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için doğal yağlara da ihtiyacı vardır. Bu yüzden saçları her gün yıkamak ilk tercihiniz olmasın.
 • Bazı şampuanlar, saçlarınızdaki koruyucu yağ tabakasını yok ederek, saç derinizin tahriş olmasına sebep olabilir.

Saçları Her Gün Yıkamak Zararlı mı?

Saçlarınıza uyguladığını jöle, sprey, saç şekillendirici köpük ve krem gibi ürünlerden dolayı saçınızı her gün yıkamak zorunda kalıyor olabilirsiniz. Saçları gereğinden daha sık yıkamanın zararlarını öğrendikten sonra bu tip alışkanlıklardan vazgeçebilirsiniz. Saçlardaki yağ oranını kaybetmemek adına haftada üç ya da dört kez şampuanla yıkamanız gerekiyor.

Saçları her gün yıkamanın zararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Saçlarınızı her gün şampuanla yıkamanız takdirinde saç derisindeki yağların dengesini bozarsınız ve bu durumda saç diplerinde kaşıntı, kepek ve kuruma meydana gelecektir. Saçlarınız bu durumda yıpranacaktır.
 • Saç diplerindeki koruyucu tabakayı, her gün yıkayarak kaybetmeniz durumunda saç derinizdeki zararlı organizmaların ve mantarların oluşumuna yol açmış olursunuz.
 • Her gün yıkadığınız saçlarınızın derisindeki koruyucu yağ tabakasının yok olması takdirinde saçlarınız eskisi kadar sağlıklı ve güçlü kalmayacak, tutunamadığı için de dökülecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ