Makyaj Fırçası Temizlerken Dikkat etmeniz Gereken İpuçları

Makyaj Fırçası Temizlerken Dikkat etmeniz Gereken İpuçları

Kusursuz makyaj uygulamaları için kullandığınız ürünler kadar aksesuarlar da önemli. En pigmentsiz toz ürünler bile doğru makyaj fırçası kullanımıyla harikalar yaratabilir, yüzünüze oturmayan fondöteniniz doğru sünger seçimiyle cildinizle bütünleşebilir. Sık makyaj yapan biriyseniz her makyajınızda temiz bir aksesuar kullanmıyor olabilirsiniz.

Yeterince temizlenmemiş, kirli makyaj fırçaları sandığınızdan daha tehlikeli olabilir! Likit ürünler için kullandığınız aksesuarlar bakteri üremesi için uygun bir zemin hazırlarken toz ürünler için kullandığınız fırçalar ise tozu ve kiri üstünde tutarak çeşitli irritasyonlara yol açabilir. Sık yıkanan aksesuarlar ise kıl dökmeye, şekil değiştirmeye başlar.

Bu yazımızda fırçalarınızı yıpratmadan temizlemenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

  • Fırçalarınızı temizlemek için kullanacağınız malzeme mutlaka likit olmalı. Katı sabun veya toz ürünler durulanamayabilir, bu hem cildinizin tahriş olmasına hem de fırçanızın şeklinin bozulmasına sebep olacaktır. Bunun yerine sevmediğiniz şampuanlarınızı veya bu iş için satın alacağınız bebek şampuanını ya da fırça temizleme sularını kullanabilirsiniz. Yağlı ürünler makyaj kalıntılarını hızlı çözmekte etkili olabilir fakat zor durulanacağı için makyaj fırçası ‘sını hırpalamanıza ve durularken fazlasıyla zaman harcamanıza sebep olabilir.
  • Eğer sevmediğiniz bir yüz temizleme jelini fırçalarınızı temizlemek için kullanmak istiyorsanız içerisinde partikül olmamasına dikkat edin. Bu da fırçanıza ve cildinize zarar vereceği gibi üründen beklediğiniz performansı alamamanıza yol açacaktır.
  • Fırçalarınızı çok bastırmadan dairesel hareketlerle avuç içinizde yıkamaya özen gösterin. Çok bastırırsanız iç kısımdaki kılların ezilmesine ve fırçanızın şeklini kaybetmesine sebep olabilirsiniz. Bu iş için özel olarak üretilmiş silikon eldivenlerden de satın alıp kullanabilirsiniz.
  • Fırçalarınızı yıkarken ve kuruturken sap kısmına su gitmemesine özen göstermelisiniz. Bu içerisindeki yapıştırıcıyı zamanla eritecek ve fırçanızın sap kısmından ayrılmasına sebep olacaktır. Bunu engellemenin bir diğer yolu da fırçalarınızı baş aşağı asarak kurutmak. Sapına taktığınız bir lastikle bunu kolayca yapabilirsiniz.
  • Fırçalarınızı saç kurutma makinesiyle kurutmaktan kaçının. Bu kılların yıpranmasına ve daha fazla dökülmesine sebep olacaktır.
  • Makyaj süngerlerinizi ise partikül içermeyen herhangi likit bir ürünle yıkayabileceğiniz gibi lekelerini çıkarmak için az miktarda beyaz katı sabun da kullanabilirsiniz. Süngerlerinizi çok iyi durulamaya dikkat edin. Ve kağıt havlu ya da bu iş için ayırdığınız bir havlunun üzerinde kurutun.
  • Fırçalarınızın sertleşmemesi için ılık su kullanmaya özen gösterin. Çok az miktarda saç kremi de kullanabilirsiniz.
  • Eğer aceleniz varsa ve detaylı bir temizliğe vaktiniz yoksa kendiniz yapabileceğiniz yarım ölçek şampuan ve üç ölçek su karışımıyla fırçalarınızı temizleyebilir, kağıt havlu yardımıyla kurulayabilirsiniz. Bu iş için üretilmiş makyaj fırçası temizleyiciler çabuk kuruması için alkol gibi uçucu maddeler içerdiğinden fırçalarınıza uzun vadede zarar verebilir. Bu yüzden tavsiye etmiyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ