Kusursuz bir cilt ve saçlar için pirinç suyu!

Kusursuz bir cilt ve saçlar için pirinç suyu!

Yüzlerce yıldır Uzakdoğulu kadınlar cilt ve saç bakımlarında pirinç suyu kullanıyorlar. Çinli ve Japon kadınlar saçlar için pirinç suyu ‘nun saçlarını daha koyu, gür, parlak gösterdiğine ve hızlı uzamasını sağladığına inanıyorlar ve güzellik rutinlerinde pirinç suyuna önemli bir yer veriyorlar. Özellikle Japon kadınlar saçlar için pirinç suyu ‘nun cildi beyazlattığına inandıkları için sık sık bu suyla banyo yapıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre pirinç suyuyla saçları yıkamak veya saçları yıkadıktan sonra bu suyla saçları durulamak saçları yumuşatıp hacimlendirdiği gibi güçlendirerek dökülmesini de engelliyor. Kırıkları onarıyor, elektriklenmeyi azaltıyor ve gelebilecek zararlara karşı korunmasını sağlıyor. İçine bir miktar yeşil çay ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.

Pirinç Suyunun saçlar yanında cilde faydası da var

Bunun yanı sıra pirinç suyunun cilde de birçok faydası var. Kan dolaşımını hızlandırarak yaşlanmayla oluşabilecek lekeleri önleyeceği gibi, içerdiği antioksidanla cildi kusursuzlaştırıp nemlenmesine de yardımcı olmaktadır. Yüzünüzü temizlemek için kullanabileceğiniz gibi, temiz cildinize tonik olarak da uygulayabilirsiniz.

Tonik olarak düzenli kullanımda gözenekleri sıkılaştırmakta oldukça etkili. Ayrıca bir kap pirinci üç kap suda kaynatarak yapacağınız cilt bakımından önce bu suyun buharını gözeneklerinizi açmak için kullanabilirsiniz. Bu uygulayacağınız ürünlerin daha iyi emilmesini sağlayacaktır fakat yüzünüzü yakmamak için dikkatli olmanızda fayda var.  Bir miktar pirinci iki katı suda bekleterek pirinç suyu elde edebileceğiniz gibi pirinci kısa bir süre suda haşlayarak kalan suyunu da kullanabilirsiniz.

Pirinç suyu, limon suyu ve lavanta yağını karıştırarak bu karışımı cilt veya yüz temizliğiniz için kullanabilirsiniz. Veya bir ölçek pirinci dört ölçek suda kısa süre haşladıktan sonra ezerek peeling yapabilir ya da yüzünüzde 20 dakika kadar bekleterek aydınlık bir cilde kısa sürede kavuşabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ