Kış aylarında saç bakımı

Kış aylarında saç bakımı

Kışın gelişiyle birlikte yazın güneşin ve denizin saçlarınıza verdiği zararları onarmanın ve saç bakımı yapmanızın zamanı da gelmiş demektir. Soğuk havalar da saçınızın nemi muhafaza etmesini zorlaştıracak ve saçınızın kuruyup daha kırılgan bir yapıya sahip olmasına sebep olacaktır. Eğer önleminizi almazsanız yağışlı ve kuru hava da saçınızı yıpratacak ve saçlarınızın sağlığını kaybetmesine sebep olacaktır. Evde uygulayabileceğiniz birkaç ipucuyla saçlarınız kışın da sağlıkla ışıldamaya devam edecek.

Saç derisi kış aylarında her zamankinden daha kuru olacağı için pul pul dökülmeye ve kepek oluşumuna her zamankinden daha meyillidir. Bu durum aynı zamanda saç dökülmesine de sebep olabilir. Kepekle başa çıkmak bilinenin aksine oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan bir çorba kaşığı zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ve bir çay kaşığı limon suyu. Yağı birkaç saniye ısıttıktan sonra limon suyuyla karıştırıp saç derinize masaj yaparak sürdükten sonra yarım saat kadar bekletin. Daha sonra saçınızı yıkayın. İhtiyaç duydukça bu kürü tekrarlayın.

Saçlarınız kış aylarında her zamankinden daha çok neme ihtiyaç duyacaktır. Haftada en az 1 kere saçınıza canlandırıcı ve nemlendirici bir maske veya krem kullanmaya saç bakımı rutininizde yer vermelisiniz. Saçınızı yıkayıp duruladıktan sonra saçınız ortalarına ve özellikle uçlarına kremi uygulayarak birkaç dakika bekletin. Soğuk veya ılık suyla durulayın.

Kışın saç bakımı daha önemlidir

Kışın en can sıkıcı saç problemlerinden biri de elektriklenme. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı plastik ve gerçek kıldan yapılan fırçalarla tarayın. Saçlarınızı yıkarken soğuğa yakın ılık su kullanın ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bal maskesi saç için en iyi nemlendiricilerden biridir. Bu aynı zamanda donuk ve cansız saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Özellikle uzun ve gür saçlara sahip olanlar için saç kurutmak bazen işkenceye dönüşebilir. Fakat yine de soğuk havalarda ıslak saçla dışarı çıkmamak için kurutmak isteyebilirsiniz. Saçlarınıza zarar vermeden kurutmanın ve saç bakımı yapmanın en iyi yolu ise nemini bir havluyla sıkarak almak ve soğuk ayarlı bir saç kurutma makinesiyle kurutmak. Eğer vaktiniz azsa ve sıcak hava kullanmak istiyorsanız saç kurutma makinesini saçınızdan en az 15 cm uzak tuttuğunuza emin olun.

Bu ipuçları sayesinde saçlarınız kışın geldiğini fark etmeyecek ve her zamankinden daha canlı görünecek!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ