Japonların Gençlik ve Güzellik Sırları

Japonların Gençlik ve Güzellik Sırları

Tertemiz, pürüzsüz ciltleri ile milyonlarca kadının imrenerek bakmasına sebep olan Japonların güzellik sırları yalnızca genç ve diri kalmalarını değil, uzun ve sağlıklı bir ömür sürmelerini de sağlıyor. Ortalama yaşam süresi 85 yıl olan Japonların püf noktalarını uygulayarak idealinizdeki cilde ve vücuda sahip olabilirsiniz.

Pirinçten Gelen Güzellik sırları

Japonya deyince akla gelen pirinç, 2000 yılı aşkın bir süredir Japonların ana besin kaynağı olmayı sürdürüyor. Günün her öğününde yer alan pirinci yağ ve tuz kullanmadan, haşlayarak tüketen Japonlar için yemeklerin pişirme teknikleri çok önemli. Genel olarak haşlama, buharda pişirme ve ızgara yöntemlerini kullanan Japonlar kızartma yönteminden olabildiğince uzak kalıyor. Böylece yiyeceklerin besin değerini kaybetmesinin önüne geçiyorlar.

Hayvansal Gıda Yasak!

Yemekleri pişirirken haşlama, buharda pişirme ve ızgaradan şaşmayan Japonlar, yemekleri yumuşatmak için yağa ihtiyaç duymuyor ve bundan dolayı tereyağının tadını bile bilmiyorlar.

Tereyağının yanı sıra birçok süt ürününü de kullanmıyorlar. En önemli güzellik sırları ‘ndan biri hayvansal gıdalardan uzak durmak olan Japonlar, bu ihtiyaçları için soya ve susam yağlarını tercih ediyorlar.

Sağlıklı Tatlılar

Sağlıklı beslenmeye adanmış bir ömür süren Japonların tatlı kültürü bizimkinden çok daha farklı. Şerbetli tatlı ve pasta gibi ağır tatlılara rastlayamayacağınız Japonya’da tatlı olarak pirinçten yapılan dondurmalar, haşlanmış kırmızı fasulyeden yapılan tatlılar bulunuyor. Düşük yağ ve şeker oranına sahip olan bu tatlıları da ancak yeşil çay yanında tercih ediyorlar.

Kahvaltısız Asla!

Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunun bilincinde olan Japonlar, güne başlarken zengin bir kahvaltı yapmayı asla aksatmıyorlar. Miso çorbası, omlet, buharda pişirilmiş pirinç, ızgara balık, yosun yaprakları ve yeşil çaydan oluşan kahvaltı sofraları, güne daha dinç başlamalarını sağlarken uzun süreli tokluk hissini de sağlıyor. Böylece gün içinde daha az öğün tüketerek formlarını koruyabiliyorlar.

Mevsime Göre Beslenme Düzeni

Tükettikleri her şeyin mevsimine uygun olmasına özen gösteren Japonlar, özellikle balık konusunda çok titiz davranıyor. Mevsimlere göre beslenme düzeni oluşturan Japonların menüsünde kış aylarında et, balık ve çorba yer alırken; yaz aylarında soğuk çorbalar, deniz ürünleri, ramen ve salata yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ