Gezegenlerin Burçlara Etkisi Nelerdir?

Gezegenlerin Burçlara Etkisi Nelerdir?

Burcunuzun karakteriniz üzerindeki etkisinin farkındasınız. Gün içinde yaptığınız birçok hareketi burcunuza yoruyor, burcunuzun size getirdiği özellikleri vurguluyor olabilirsiniz. Peki, gezegenlerin burçlara etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Astrolojideki Gezegenlerin Burçlara Etkisi

Astrolojide temel alınan on gezegen, yöneticisi olduğu burçlar üzerinde büyük bir ölçüde etkili oluyor. Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mart, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton gibi gezegenlerin burçlara etkisi aslında tahmin ettiğinizden daha büyük bir ölçüde. Gezegenin hangi burcu yönettiği, hangi evin yöneticisi olduğu burada önemli bir kıstas. Aynı zamanda gezegenlerin burçlara etkisi incelenirken, gezegenin hangi konumda olduğu ve hangi açıyı gösterdiği de oldukça önemlidir.

Güneş’in Burçlara Etkisi

Bir turunu tam bir yıl içerisinde tamamlayan Güneş, her burçta bir ay süre ile kalıyor. Aslan burcunun ve 5. evin yöneticisi olan bu gezegenin güçlü olduğu burç koç; güçsüz olduğu burç kovadır. Zararlı olduğu burç ise terazidir. Güneş, enerji birikiminizi ve yaratıcılığınızı hangi ölçüde kullanacağınızı etkiler. Gezegenin oluşturduğu bakış açısı ile enerjinizin hangi alanlarda olumlu gelişmeler göstereceğini, hangi alanlarda uyumsuz ve olumsuz olduğunu, ne gibi engeller ile karşı karşıya kalabileceğinizi gösterir. Sert etkiler yaratması, güçsüz bir konumda olmasından daha iyidir. Böylelikle yapılan yanlışlardan ders çıkarabilirsiniz.

Ay’ın Burçlara Etkisi

Bir turunu yirmi sekiz günde tamamlayan Ay, her burçta iki buçuk gün süre ile kalıyor. Yengeç burcunun ve 4. evin yöneticisi olan bu gezegenin güçlü olduğu burç boğa; güçsüz olduğu burç akreptir. Zararlı olduğu burç ise oğlaktır. Soğuk ve sisli etkileri olan Ay, geçmişinizi belirliyor. Geçmişinizdeki anıları biriktiren ve yeri geldiğinde size bir bir hatırlatan Ay, bir erkeğin haritasında annesini ve eşini gösteriyor. Annelik içgüdüsü ile içinizde barınan aile baskısını vurgulayan Ay, aynı zamanda gebeliğin ve doğumun yöneticisidir. Küçüklüğünüzde yaşadığınız anları yönetip, duygu ve heyecanlarınızın zamanlar arasındaki akışını yönetir.

Merkür’ün Burçlara Etkisi

Yılda üç Retro yapan Merkür’ün burçlarda kalma süresi on altı ve yirmi gün arasıdır. İkizler, başak burcunun yöneticisi olan bu gezegen; 3. ve 6. evin yöneticisidir. Merkür’ün güçlü olduğu burç başak, güçsüz olduğu burç balık ve zararlı olduğu burç yaydır. Zihinsel gücü ve iletişimi simgeleyen Merkür; el, ayak ve sinir sisteminizi yönetir. İçgüdülerinizin tutsağı olmanızı sağlayan gezegen, mantığınızı kullanmanızı ve kendinizi ifade etmenizi gösterir. Gelişim göstermeniz ve ilerlemeniz için Merkür’e ihtiyaç duyarsınız.

Venüs’ün Burçlara Etkisi

Bir turunu iki yüz yirmi dört günde tamamlayan Venüs, her burçta yaklaşık olarak yirmi beş ve otuz gün ara ile kalır. Venüs, boğa ve terazi burcunun yöneticisi olup; 2. ve 7. evi yönetir. Gezegenin güçlü olduğu burç balık, güçsüz olduğu burç başak, zararlı olduğu burçlar ise koç ve akreptir. Sevinçlerinizi, beğenilerinizi, sosyal yaşamınızı ve sanat anlayışınızı yönetir. Huzuru, güzelliği ve bohem bir yaşamı simgeleyen Venüs, en ince duygularınızı yönetir. Zorbalığı, terbiyesizliği ve olumsuz etkileri uzaklaştıran Gezegen, ikili ilişkilerde uyum sağlama isteğinizi yönetir.

Mars’ın Burçlara Etkisi

Bir turu yaklaşık olarak yirmi iki ay süren gezegen, her burçta yaklaşık kırk beş gün süre ile kalır. Mars, koç ve akrep burcunun yöneticisi olup; 1. ve 8. evi yönetir. Retro süresi seksen gün olan gezegenin güçlü olduğu burç oğlak, güçsüz olduğu burç yengeç, zararlı olduğu burç ise terazidir. Cana yakın ve dost canlısı bir tutumu simgeleyen gezegen; cesaret, sabır ve özgüven aşılar. Gezegenin olumsuz etkilerine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kötü bir açı yaptığı takdirde cinayet, kaza, yangın, saldırılar ve ahlak bozuklukları meydana gelebilir.

Jüpiter’in Burçlara Etkisi

Bir turunu yaklaşık on iki yılda tamamlayan Jüpiter, her burçta yaklaşık bir yıl süre ile kalır. Yay ve balık burcunun yöneticisi olan gezegen, 9. ve 12. evi yönetir. Retro süresi dört ay olan gezegenin güçlü olduğu burç yengeç, güçsüz olduğu burç oğlak, zararlı olduğu burç ise ikizlerdir. Jüpiter, umudunuzu kaybettiğiniz, dibe vurduğunuz anda yükselmek için bir yol bulmanızı simgeler. Din, felsefe ve eğitimle ilgili konularda kendinizi ne kadar ortaya koyduğunuzu gösterir. Maddesel ve ruhsal zenginliklerinizi hangi alanlarda geliştirebileceğinizi ve ne kadar şanslı olacağınızı simgeler. Gezegenin kötü bir konumda olması durumunda yobazlık ve fanatiklik baş gösterebilir. İyi konumdaki Jüpiter insanlarında içtenlik, saygılı olma ve yerinde karar verme etkileri görülür.

Satürn’ün Burçlara Etkisi

Bir turu yaklaşık otuz yıl süren gezegenin her burçta kalma süresi iki yıl kadardır. Oğlak ve kova burcunun yöneticisi olan Satürn, 10. ve 11. evi yönetir. Gezegenin güçlü olduğu burç terazi, güçsüz olduğu burç yengeç, zararlı olduğu burç ise koçtur. Uzun süreli etki bırakan gezegen; sorumluluk ve görev alma duygunuzu, disiplininizi, sabrınızı, kararlılığınızı arttıracak güçtedir. Kısıtlayıcı olan bu gezegen, sorumluluklarınızı sürekli olarak hatırlatır. Karakterinizde henüz tamamlamadığınız konular varsa bunları karşınıza çıkarıp, düzeltmenizi sağlar. Kötü konumdaki Satürn insanları her fırsatı elinden kaçıran ve her durumda şikayetçi olan bir karaktere sahiptir.

Uranüs’ün Burçlara Etkisi

Bir turunu seksen dört yılda tamamlayan gezegen, her burçta yedi yıl süre ile kalır. Kova burcunun ve 11. evin yöneticisidir. Retro süresi beş ay olan Uranüs’ün güçlü olduğu burç akrep, güçsüz olduğu burç boğa, zararlı olduğu burç ise aslandır. Yeni arkadaşlıklar ve yeni deneyimler edinmenizi simgeleyen gezegen, özgürlüğünüz ve bağımsızlığınızda da etkilidir. Değişim, özgünlük, yaratıcılık ve özgürlük olarak tanımlayabileceğimiz bu gezegen; yaratıcılık ruhu, serbest davranışlar ve anarşi olarak kendini gösterir. Kötü konumdaki Uranüs’ün etkisi bulunan insanlar sosyal yönden uyumsuz olabilir.

Neptün’ün Burçlara Etkisi

Bir turunu 165 yılda tamamlayan Neptün, her burçta on beş yıl süre ile kalır. Balık burcunun ve 12. evin yöneticisi olan gezegenin Retro süresi beş aydır. Neptün’ün güçlü olduğu burç yengeç, güçsüz olduğu burç oğlak, zararlı olduğu burç ise başaktır. Soyut konulara ilgili olan gezegen, tanımlayamadığınız duyguların kaynağıdır. İyi konumda olan Neptün insanlarında alçakgönüllülük, duygusallık ve nezaket görülür. Yalnız kalma isteği, ruhsal açıdan rahatlama yönelimi görülebilir. Kötü konumda olan Neptün insanlarında ise zararlı maddelere olan eğilim dikkat çeker.

Plüton’un Burçlara Etkisi

Bir turunu 248 yılda tamamlayan Plüton, her burçta 12-24 yıl arası süre ile kalır. Akrep burcunun ve 8. evin yöneticisi olan gezegen, bilinçaltınızdaki düşünceleri ortaya çıkarır. Kötü konumda olan Plüton’un etkisi altında olan kişilerde ruhsal bozukluklar görülebilir. Ölüm ile ilgili bir haber alınabilir, şahit olunan ölüm sonrasında hayata dair olan tüm beklentiler ve görüşler değişebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ