En sık yapılan beslenme hataları

En sık yapılan beslenme hataları

Hemen hemen her gün televizyonda, sosyal medyada aslında sağlıklı olduğunu sandığımız yiyeceklerin ne kadar tehlikeli olduğuna veya sağlıksız sandığımız ve uzak durmaya çalıştığımız gıdalara ne kadar ihtiyacımız olduğuna dair haberlerle karşılaşıyoruz. Bu yazımızda yaygın beslenme hataları ‘ndan ve diyet efsanelerinden bahsediyoruz.

Yağ tüketmemek

En sık yapılan beslenme hatalarından biri. Yağların istenmeyen kilo alımlarının en büyük sebebi olduğuna inanılıyor. Oysa yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar karbonhidrattan zengin diyetlerin yağdan zengin diyetlere kıyasla daha az veya daha fazla kilo alımına sebep olmadığı yönünde hemfikir. Beslenmenizde miktarını ihtiyacınız doğrultusunda değiştirerek de olsa mutlaka sağlıklı yağlara yer vermelisiniz.

Vitaminleri besinler yerine takviyelerle almak

Doktorunuz tarafından önerilmedikçe vitamin ve mineralleri takviye gıdalardan değil meyve ve sebzelerden almalısınız. Evet, beslenmenize yeterli özeni gösterdiğiniz halde vitamin eksikliği yaşıyorsanız ek gıdalar oldukça faydalı olabilir fakat normal şartlarda asla düzenli beslenmenin yerini tutmuyor. Öğünlerinizde yeterli vitamin içeren gıdalara yer vermiyorsanız ek gıdaların sizin için çok da faydası olmayacaktır.

Sağlıklı besinleri fazla miktarda tüketmek

Bitkiler kendilerini böceklerden ve diğer zararlı canlılardan korumak için çeşitli maddeler üretir. Aşırı miktarda sebze-meyve tüketimi vücudunuzda istenmeyen etkiler yaratabilir. Eğer bir öğünde kilolarca sebze tüketmiyorsanız korkmanız için hiçbir sebep yok. Kilit nokta her besin grubundan yeterli dozda beslenmek.

Kırmızı etten uzak durmak

Aşırı kırmızı et tüketiminin kötü sonuçlar doğurabileceği bilinen bir gerçek fakat haftada birkaç defa tüketmeye çalışmanız vücudunuz için önemli.

Lif açısından zengin tam tahıllı ürünler

Tam tahıllı ürünlerin lifçe zengin olduğu konusunda büyük bir yanılgı söz konusu. En iyi lif kaynağı meyve ve sebzelerdir. 160 kalorilik avokadoda 7 gram lif bulunmakta. Buna karşılık, aynı miktarı sağlamak için 247 kalori kepekli ekmek tüketmeniz gerekli. Seçim sizin.

Çok sık yemek yemek

Vücudumuzun aslında bu kadar sık yemek yemeye ihtiyacı yok. Tabi ki çeşitli sağlık durumları söz konusu olduğunda size en uygun beslenme düzenine doktorunuzla beraber karar vermelisiniz fakat genel olarak düzenli bir beslenme alışkanlığına ihtiyacımız yok. Yeterli ve dengeli olduğu sürece istediğiniz zaman yemek yiyebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ